مشعر و منا

نماز مغرب و عشا را در عرفات خواندیم و راه افتادیم. قاعدتاً باید می رفتیم مشعر اما گفتند به خاطر آلودگی، چند ساله که خانمها نمی خواد در مشعر وقوف داشته باشند.

اما آقایون و پیاده برده بودند مشعر (از بس پیاده اینور و آنور می رفتیم پاهامون تاول زده بود مخصوصاً آقایونچشمک).

 مشعر:

 

 

ما را مستقیم بردند منا و بعد از استقرار در چادرها بلافاصله بردنمون تا رمی جمرات عقبه را انجام بدیم. درستش اینه که باید صبح روز عید قربان بریم ولی به علت شلوغی و ازدحام جمعیت خانمها و آقایونی که ناتوان باشند می توانند شب قبل از عید قربان رمی جمره عقبه را انجام بدند. آخه واقعاً خلوت هم بود.

 

 

 از چادرها تا اونجا حدود یک ساعت و نیم راه رفتیم و بر گشتن هم همینطور. فکر کنید امیرحسین تب داشت و علی هم نبود که بغلش کنه. خدا خیر بده به آقایونی که همرامون بودند همه همراهی کردند تا بریم و برگردیم.

  

 

 

 

وقتی بر گشتیم دیدیم جای خوابیدن هم نداریم خدا خیرشون بده تمام وسایلمون و بهم ریخته بودند و جامونو گرفته بودند.تعجبنیشخند

فکر کن با این خستگی حالا باید خونه به دوش می شدیم. بالاخره رفتیم تو چادر آقایون که خالی بود. گفتند آقایون صبح ساعت ٧ برای صبحانه میان باید چادر و خالی کنین. اون شب و فرداش روز عید قربان امیر اصلاً حال نداشت و من مرتب تو چادر مردان رفت و آمد داشتم.

آقایون بعد از صبحانه رفتند رمی و تقریباً تا ظهر طول کشید. بعد از اینکه مردان از رمی برگشتند قرار شد قربانی هم تلفنی انجام شود تا مردان حلق کنند یعنی سرشان را بتراشند و خانمها هم تقصیر کنند تا از احرام خارج شوند. اما هنوز چند چیز برامون حرام بود.

منا واقعاً کثیف بود. مدیر کاروانمون گفت توصیه می کنم که روز عید از دستشوئی های منا استفاده نکنید. چشمتون روز بد نبینه واقعاً حال بهم زن بود از یه طرف خانمها اونجا رو با لب رود خونه دهشون عوضی گرفته بودند (لباس شستن و حمام رفتن و چیزهای دیگه ای که قابل گفتن نیست)، از طرف دیگه پر از موهای سر مردان بود که تراشیده بودند.کلافه

خدا خیر بده به آقای بلوچی، رئیس کاروانمون بعد از ناهار ما رو با خودش برد مکه و قبل از غروب برگردوند. 

اینم نمای چادرهای منا از دور در روز عید قربان.

  

 

 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 74 بازدید
خاله

عجب اوضاعی بوده[کلافه] برای همین چیزاستکه میگن سفر سختیه ولی باز هم خدا رو شکر که به سلامت رفتید و برگشتید[لبخند] انشاالله که با زیارت قبول برگشتید.[لبخند]